STRES

Stres insan beyninin ve bedeninin ani değişimler karşısında vermiş olduğu gerilim tepkisidir.

Stresi gerilim hali olarak adlandırmak hiç de Yanlış olmaz. Çünkü stres yaşayan kişilerin o yaşadıkları anı ifade etme sürecinde sıkça kullandıkları bir ifadedir gerginlik.

Beynimiz sürekli kararlılık halinde olmak ister. Her şeyin belli bir düzen, bir ritim içinde olmasını ister.

Çünkü bir şekilde dış dünyada dengelerin bozulmuş olması, kararlılık halinin altüst olması otomatikman kişiye yansıyacak, kişinin de istikrarı düzeni bozulacak ve varlığı teklikeye girecektir.

Çünkü bu sistemin sağlıklı bir şekilde işlemesi için dengede olması gerekiyor. Gerek psikolojik, gerekse de fizyolojik açıdan dengede olmamız gerekiyor. Fakat bu dengeyi bozacak durumlar söz konusu olduğunda işte beynimiz bunu varlığımızın tehlikeye girmesi şeklinde algılıyor ve adrenalin hormonu salgılıyor.

Sempatik sinir sistemimiz devreye giriyor. Olağanüstü hallerle karşı karşıya olduğumuz zaman devreye giren bir mekanizma. Tabiri caizse hani üç aşamalı alarm hali vardır. Kırmızı alarm, sarı alarm ve beyaz alarm.

Stresi biz beyaz alarm olarak isimlendirebiliriz. Sarı alarmı kaygı olarak değerlendirebiliriz. Kırmızı alarmı da korku olarak değerlendirebiliriz.