SİGARA BAĞIMLILIĞI

Sigaranın içerisinde var olan nikotin bağımlılık yapıcı , keyif verici bir maddedir. Beynimizde dopamin salınımına neden olur. Dopamin bir tür mutluluk hormonudur.

Beyinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan bir hormundur. Dolayısıyla sigara içen insanlar genellikle efkar dağıtmak için ya da keyif için içerler ilk etapta tabi.

Bir müddet sonra artık sigaranın kendisi bağımlılık haline geldikten sonra onun yoksunluğu duygusundan kurtulmak için, o yoksunluğun yol açmış olduğu o gerilim duygusundan kurtulmak için sigara içiyorlar.

Biz henüz daha bağımlılık haline dönüşmemiş o mekanizmayı şu an analiz ediyoruz. O nikotin dopamin salınımını tetikliyor. Dopamin salgılandığı zaman sistem tekrar o kararlılık halini yakalıyor.

Sistem kendini iyi hissediyor. Sisteme her şeyin yolunda olduğuna dair bir mesaj gidiyor. Ve o an kişinin içinde bulunduğu hal ne ise kaygı, endişe, tedirginlik, hüzün, keder, vs. o halden bir çıkma söz konusu oluyor. Yani tabiri caizse o dopamin aracığılıyla beynimiz kandırılıyor.

Halbuki her şey yoluna girdi mi? Yoo girmedi. Borçlar ödenmedi, ailevi sıkıntılar devam ediyor, sağlık sorunları sürüyor, iş hayatıyla ilgili sıkıntılar devam ediyor, fakat salgılanan dopamin işlerin hale yola girdiğini zan etmesine neden oluyor.

Fakat bir süre sonra o dopamin geri alınıyor. Ve yeniden o gerçekle karşı karşıya kalınıyor. Ve buna bağlı olarak yeniden bir gerilim, bir huzursuzluk hali açığa çıkıyor.

Kişi bu sefer yeniden o dopamini sisteme salgılatacak o maddeyi sistemeyeniden veriyor. Bu sigarayla nikotin, uyuşturucuysa onun içerisinde artık hangi etken madde varsa.

Ve bu yeniden beynimizde dopamin salınımını tetikliyor. Ve kişi yeniden kendini iyi hissediyor. Çünkü o dopamin sılınımıyla beraber beyne yine bir mesaj gidiyor. Dolayısıyla beyin o olağan üstü durumu ortadan kaldırıyor. Bu bir, iki, üç, beş derken bir müddet sonra kişi dış dünyada çözümleyemediği o sorunlarının meydana getirdiği o gerilimden kurtulabilmek için beynini yanıltmaya yönelik o dopamin mekanizmasını harekete geçirtecek o maddeye bağımlı hale geliyor.

Artık o madde olmadığı zaman kişi bir huzursuzluk hali yaşıyor. İlk başlarda hayatındaki o sıkıntıların yol açtığı gerilimden kurtulmak için kullanıyor.

Bu masum bir kullanım gibi görünüyor. Fakat bu esnada sistem varlığını devam ettirebilmek, işleyişini devam ettirebilmek için sigaraya bağımlı hale geliyor.